razemdozmiany.pl | Elżbieta Smoleń
16680
page-template-default,page,page-id-16680,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-6.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Elżbieta Smoleń

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jestem psychoterapeutką osób dorosłych oraz rodziców z niemowlętami i małymi dziećmi (do 3 roku życia).

 

Ukończyłam studia na Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, 4-letnie szkolenie podyplomowe w zakresie psychoterapii w Instytucie Psychoanalizy i Psychoterapii, rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, 4-letnią Szkołę Psychoterapii w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym – szkolenie rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej. Ukończyłam też Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Instytutu Psychologii Zdrowia PTP oraz wiele specjalistycznych szkoleń w zakresie psychoterapii osób dorosłych oraz rodzin z małymi dziećmi, m. in. w Anna Freud Centre. Obszarem moich szczególnych zainteresowań jest wczesna relacja matka-niemowlę, rodzice-dziecko oraz szeroko pojęte konsekwencje zaburzeń więzi.

 

Doświadczenie zawodowe zdobywałam w Instytucie Matki i Dziecka, w Szpitalu Nowowiejskim (na oddziale ogólnopsychiatrycznym dla dorosłych), na Oddziale Dziennym Szpitala Wolskiego, w Poradni Psychologicznej „Spotkanie” (osoby dorosłe) oraz w Centrum Małego Dziecka i Rodziny w ramach Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Warszawa-Bielany i Przychodni „Strefa Pacjenta” (rodziny z niemowlętami i małymi dziećmi).
W gabinecie pracuję jako psychoterapeuta, nie wystawiam recept i zwolnień lekarskich.

 

Głównym narzędziem prowadzonej przeze mnie psychoterapii osób dorosłych jest dialog terapeutyczny, w trakcie którego dokonuję analizy i interpretacji treści wnoszonych przez pacjenta, dzięki czemu zyskuje on głębsze rozumienie siebie, co otwiera drogę do zmiany i ustąpienia objawów.

 

W obszarze psychoterapii dorosłych zapraszam w szczególności osoby:
– żyjące w lęku, smutku i/lub depresji;
– doświadczające trudności w relacjach;
– przeżywające ciągły stres i napięcie w życiu codziennym;
– zmagające się z kryzysami wewnętrznymi, poczuciem pustki wewnętrznej i/lub braku sensu życia;
– zainteresowane rozwojem osobistym i gotowe do głębszej pracy nad sobą, obejmującej obszary nieświadome.

 

Zajmuję się również prowadzeniem konsultacji i psychoterapii dla rodziców z niemowlętami i małymi dziećmi oraz dla kobiet w okresie okołoporodowym (w ciąży, po porodzie, po stracie dziecka, nie mogących zajść w ciążę itp.). Od ponad pięciu lat jestem uczestniczką Seminarium Obserwacji Niemowląt prowadzonego przez Orę Dresner z British Psychoanalytic Association, w ramach którego przez ponad dwa lata prowadziłam własną obserwację niemowlęcia.
Psychoterapia rodzic-niemowlę (ang. PIP – Parent-Infant Psychotherapy) jest to metoda terapeutyczna, która pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicem a niemowlęciem poprzez pomoc rodzicowi w lepszym rozumieniu potrzeb, emocji i zachowań dziecka, a także samego siebie jako rodzica, co daje szansę na lepsze bycie razem.

 

Zapraszam rodziców z dziećmi do 3 roku życia, przeżywających wszelkiego rodzaju niepokój dotyczący dziecka, siebie, drugiego rodzica lub sytuacji po porodzie. Wskazaniem do konsultacji u mnie są m.in.: problemy dziecka ze spaniem, z karmieniem, z przystawianiem do piersi, z rozszerzaniem diety, niedostateczny przyrost masy ciała, kolki, ulewania, wymioty, biegunki, zaparcia, płaczliwość dziecka, apatia, wycofanie z relacji, napady histerii, zachowania agresywne, a także wyczerpanie czy rozdrażnienie matki (rodziców), z depresją poporodową włącznie. Zapraszam też rodziny w kryzysie po narodzinach dziecka.

 

Tego typu pomoc sprzyja prawidłowemu rozwojowi emocjonalnemu dziecka, a także wzmacnia w rodzicu poczucie jego kompetencji i buduje satysfakcję z kontaktu z dzieckiem. Jest to też skuteczna pomoc dla rodziców w adaptacji do nowej sytuacji po porodzie. Wszystko to służy budowaniu i wzmacnianiu więzi pomiędzy rodzicami a dzieckiem.

 

Swoją pracę poddaję regularnej superwizji u superwizorów z Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz International Psychoanalytical Association.
Kontakt: tel. 796 034 793, e-mail: psychoterapia.esmolen@gmail.com